Zmiany w zawieraniu umów na czas próbny oraz na czas określony
W poprzednich tygodniach mówiliśmy o planowanych zmianach w dniach wolnych i urlopach związanych z rodzicielstwem, a dzisiaj poruszamy drugi temat projektowanych zmian mających dostosować polskie prawo pracy do unijnych dyrektyw.
Zmianie ulec mają zasady zawierania umów na okres próbny oraz na czas określony. W przypadku tych pierwszych okres próbny ma zgodnie z dyrektywą być współmierny do przewidywanego czasu zatrudnienia na kolejną umowę o pracę. Umowy na okres próbny standardowo mają trwać 1 lub 2 miesiące w zależności od ustaleń co do dalszej przewidywanej współpracy. 3-miesięczny okres próbny ma być wyjątkowy i stosowany tylko, gdy stanowisko pracy wymaga odpowiednich kwalifikacji, na poziomie minimum specjalisty.
Zatem okres trwania okresu próbnego będzie zależał od rodzaju stanowiska oraz planowanej długości pracy.
Ponadto ma być usunięta możliwość ponownego zatrudnienia na okres próbny tego samego pracownika w tej samej firmie na tym samym stanowisku lub w tym samym charakterze pracy, nawet gdy okres przerwy w zatrudnieniu będzie dłuższy niż 3 lata.
Umowy na czas określony mają być traktowane w ten sam sposób przy ich wypowiadaniu jak umowy na czas nieokreślony, co oznacza obowiązek uzasadnienia ich wypowiedzenia przez pracodawcę. Inna zmiana, która ma zacząć obowiązywać już niedługo to rozszerzona informacja dodatkowa o warunkach zatrudnienia sporządzana w związku z art. 29 KP.
Zakres informacji, które są przekazywane dzisiaj ma zostać rozszerzony. O szczegółach będziemy pisać, gdy projektowane przepisy będą wprowadzane w życie. Możemy się tego spodziewać w okolicach sierpnia tego roku. Do tego czasu część zapisów może się jeszcze zmienić, jednak sama zmiana jest już raczej przesądzona, pozostaje tylko pytanie, jaki będzie finalny zapis zmienionych przepisów.