Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

W nawiązaniu do ostatniego tematu dotyczącego zatrudniania uchodźców i sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów informujemy o najważniejszych założeniach, które pojawiają się na bieżąco. Założenia te mają uprościć kwestie legalności zatrudnienia, zgodnie z treścią projektu nowej ustawy. 

Jak zakłada projekt wszystkie osoby, które opuściły teren Ukrainy (bez względu na obywatelstwo) po 24 lutego, będą miały z automatu prawo pobytu na okres 18 miesięcy. Warunkiem legalnego pobytu i zatrudnienia jest informacja złożona w Powiatowym Urzędzie Pracy. Przez legalny pobyt rozumiane będą wszystkie udokumentowane okoliczności przebywania na terenie Polski, w tym tymczasowe zgody Głównego Komendanta Straży Granicznej, udzielane na 15 dni, które będą automatycznie przedłużone. To najistotniejsze zmiany dla pracodawców, które już niebawem mają wejść w życie.

Zgodnie ze zmianą przepisów, nie będą na okres 18 miesięcy wymagane dotychczasowe dokumenty do zatrudnienia - najbardziej popularne oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, czy zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, itd. Oczywiście, nową specustawą nie wykluczy możliwości ubiegania się o pobyt czy zatrudnienie na starych zasadach.

Nie wiadomo jednak co z osobami, które w momencie rozpoczęcia wojny na Ukrainie, już przebywały w Polsce, a ich legalny pobyt dobiega końca. Można przypuszczać, że w takim przypadku ich pobyt również będzie przedłużony do 18 miesięcy.

Kolejną zmianą, którą zakłada nowa ustawa, jest możliwość rejestracji w Urzędzie Pracy przez obywatela Ukrainy poszukującego pracy.

Z istotniejszych proponowanych zmian jest jeszcze zapis o możliwości określenia limitu liczby obywateli Ukrainy, których pracodawcy będą mogli zatrudniać. Limit określony będzie w osobnym rozporządzeniu właściwego ministra. Limit będzie miał na celu zabezpieczenie miejsc pracy obywatelom Polski w związku z ryzykiem ich ewentualnego zastępowania na rynku pracy przez obywateli Ukrainy. 

Ponadto projekt ustawy przewiduje umożliwienie dostępu dla obywateli Ukrainy do świadczeń rodzinnych według zasad określonych w ustawie. Projekt zakłada również pomoc dla osób niepełnosprawnych obywatelstwa ukraińskiego.


Czy i kiedy ustawa zostanie wprowadzona? Najprawdopodobniej pod koniec marca br. Do tego momentu mogą pojawić się jeszcze kolejne zmiany, o których będziemy na bieżąco informować.

Previous
Previous

Jak pomagać z głową? Czyli savoir-vivre dla pomagaczy

Next
Next

Zatrudnianie uchodźcy