Jak pomagać z głową? Czyli savoir-vivre dla pomagaczy

Uciekli przed wojną i strachem, w nadziei na lepsze i spokojniejsze życie. Teraz potrzebują pomocy. Polacy od początku konfliktu na terenie Ukrainy zdają egzamin z empatii i społeczeństwa. Zbiórki pieniężne, rzeczowe oraz inne formy pomocy pojawiły się od razu. Jak jednak sprawić, by pomaganie miało sens i byśmy jako pomagacze czuli się dobrze?

Odpowiedź Polaków na tragedię sąsiadów była i jest bardzo spontaniczna i hojna. Było to potrzebne zwłaszcza w pierwszych godzinach wojny. Teraz warto uspokoić nieco emocje i działać racjonalnie. Specjalistka od pomagania - Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej zauważyła, że pomaganie to nie sprint, tylko maraton. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Wolontariusze potrzebni są wszędzie. 

Pierwsze potrzeby są już na granicy m.in. ciepły posiłek, nawodnienie, podstawowe leki - te można wspomóc angażując się w wolontariat lub w zbiórki, które organizowane są w każdym mieście. Ale to dopiero niezmiernie ważna kropla w oceanie potrzeb. Pomoc potrzebna jest na dworcach praktycznie w każdym mieście, gdzie Ukraińcy czekają, by wyruszyć w dalszą drogę.

Należy pamiętać, że pomagać trzeba rozsądnie i planując przyszłość, dlatego właśnie warto ostudzić emocje i działać racjonalnie i perspektywicznie. Wielu Ukraińców mieszka w Polsce już jakiś czas i to oni wspomagają swoje rodziny w zakwaterowaniu. Część uchodźców z Ukrainy trafia do specjalnie organizowanych placówek, a część może liczyć na miejsce w prywatnych mieszkaniach Polaków. W pierwszych dniach warto ograniczyć pytania o dalsze plany. Dajmy naszym gościom chwilę wytchnienia i spokoju. Uchodźcy często sami nie wiedzą jak będzie wyglądał najbliższy czas, są przytłoczeni problemami i strachem. Wszystko to składa się na potrzebę autonomicznego radzenia sobie z zastaną sytuacją i światem dookoła. 

O czym jednak pamiętać przy organizacji pomocy,  by uciekinierzy z kraju ogarniętego wojną mogli rozpocząć u nas nowe życie? 

Przyjezdni z pewnością będą chcieli szybko znaleźć pracę i stać się niezależnymi. Wtedy jedną z najpilniejszych rzeczy będzie uzyskanie pomocy w napisaniu CV. Warto pomóc naszym gościom w znalezieniu Agencji Pracy. Równie ważne będzie przygotowanie osób do rozmowy rekrutacyjnej. Warto wtedy udzielić wsparcia językowego.

Jednak niezwykle istotne jest jednak to, aby zadbać przede wszystkim o swój komfort zarówno psychiczny jak i fizyczny. Zmęczeni, niewyspani, zmartwieni, nie będziemy w stanie udzielić jakościowej pomocy. Zanim poświęcicie zbyt wiele energii jakiejkolwiek informacji, zweryfikujcie ją, upewnijcie się, że nie jest to jeden z wielu tzw. fake newsów krążących po sieci lub innych przejawów dezinformacji. Rozkładajcie swoje siły i nie poświęcajcie się całkowicie konfliktowi - dla własnego dobra. Wtedy pomoc będzie miała zdecydowanie większą siłę.

Previous
Previous

Zatrudnianie młodocianych cudzoziemców

Next
Next

Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy