Zatrudnianie uchodźcy

W związku z wojną na terenie Ukrainy zmienia się sytuacja z zatrudnianiem obywateli tego kraju w Polsce. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że zasady mogą zmienić się z dnia na dzień. Czekamy na tę chwilę na zmianę przepisów i uproszczenie procedur legalizacji pobytu i zatrudniania obywateli Ukrainy.

W chwili obecnej wiemy tylko tyle, że całkowicie uproszczone zostały procedury legalizacji pobytu. Do przekroczenia granicy wystarczy ważny dokument tożsamości (dla dzieci tego wymogu nie ma, co oznacza, że jest możliwe przekroczenie granicy bez dokumentu tożsamości dziecka). Jeśli obywatel Ukrainy, przekraczający granicę nie posiada ważnego dokumentu uprawniającego do legalnego pobytu w Polsce tj. np. wizy, karty pobytu, paszportu biometrycznego lub jego dokumenty utraciły ważność, może na granicy złożyć wniosek o zgodę komendanta straży granicznej na wjazd do Polski z uwagi na względy szczególne. W chwili obecnej zgoda wydawana jest automatycznie na okres 15 dni w trybie uproszczonym. Ponadto, osoby już przebywające w Polsce, którym kończy się ważność dokumentów, nie muszą wracać na Ukrainę, ich pobyty ulegną przedłużeniu jak zapewnia Urząd ds. cudzoziemców.

Do ewentualnego podjęcia zatrudnienia, niezbędne są jednak nadal obowiązujące procedury i dokumenty. Jedyną kwestią, którą można w chwili obecnej rozważyć dodatkowo, to wystąpienie o status uchodźcy, którego uzyskanie całkowicie otwiera możliwość podjęcia pracy. Osoby, mające w Polsce status uchodźcy mogą podejmować pracę bez zezwolenia. Niestety obecnie procedury uzyskania statusu uchodźcy trwają ok. 6 miesięcy. 

Nesse będzie trzymać rękę na pulsie i informować o wszystkich pojawiających się zmianach. 

Previous
Previous

Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

Next
Next

Poradnik rozliczeń podatkowo-ubezpieczeniowych dla cudzoziemców w Polsce