Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o zatrudnianiu cudzoziemców i planowanych zmianach w przepisach. Końcem stycznia weszły zmiany, które wprowadziła między innymi nowelizacja Ustawy o cudzoziemcach, Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i innych. Zobacz, co się zmieniło!

Najważniejsze zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców wymieniamy w poniższych punktach:

  1. W przypadku wniosków o pobyt czasowy i pracę został zniesiony obowiązek posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz stabilnego źródła dochodów przez cudzoziemca, które miało zapewniać mu i jego rodzinie utrzymanie. Zgodnie z nowym przepisem cudzoziemiec nie musi wykazywać spełnienia w/w kryteriów, jednak wysokość proponowanego wynagrodzenia przez pracodawcę, dla którego cudzoziemiec będzie wykonywał pracę musi wynosić minimum najniższe wynagrodzenie bez względu na wymiar etatu, czy liczbę godzin i rodzaj zawieranej umowy. W efekcie oznacza to, że bez względu na umowę i liczbę godzin, wynagrodzenie miesięczne nie może być niższe niż 3010 zł brutto w 2022 roku. Co istotne kwota ta mogłaby być zapewniona łącznie w ramach pracy dla kilku firm. Nie wiadomo jednak jak miałaby wyglądać weryfikacja otrzymywanego wynagrodzenia u innego pracodawcy w sytuacji np. zakończenia umowy u jednego z pracodawców. Czy wtedy należy odpowiednio powiększyć wynagrodzenie u tego drugiego pracodawcy ? Dlatego w przypadku chęci zatrudnienia cudzoziemca na część etatu należy, póki co podejść bardzo ostrożnie w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest niższe od w/w kwoty. Póki nie pojawią się wiążące interpretacje, zaleca się aby w każdym takim przypadku wynagrodzenie wynosiło ustawowe minimum.

  2. Wydłużona została do 24 miesięcy ważność oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, jednocześnie zlikwidowany został okres przerwy między kolejnym zatrudnieniem na podstawie oświadczenia, który wynosił 6 miesięcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to możliwość powierzania pracy na podstawie kolejnych oświadczeń bez przerwy. Ułatwia to w tym momencie długotrwałe zatrudnianie obywateli 6 państw, w tym Ukrainy, z której obywatele stanowią najliczniejszą grupę pracujących w Polsce cudzoziemców.

  3. Przyspieszono procedurę uzyskiwania zezwolenia na pracę. Priorytetowemu rozpatrzeniu podlegają odtąd wnioski cudzoziemców wykonujących pracę na rzecz przedsiębiorców prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Jakie i które to będą podmioty decydować będzie minister ds. gospodarki.

  4. Cudzoziemcy mogą aktualizować i zmieniać zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Cudzoziemiec, który posiada wydane zezwolenie na rzecz danego pracodawcy i chce zmienić pracę w trakcie trwania ważności tego zezwolenia, nie musi już wnioskować o nowe zezwolenie, a o jego aktualizację, co ma być procesem znacznie krótszym i łatwiejszym.

  5. Wprowadzono możliwość zmiany nazwy stanowiska pracy, przy zachowaniu tego samego zakresu obowiązków oraz możliwość zwiększenia wymiaru czasu pracy połączonego z proporcjonalnym zwiększeniem wynagrodzenia, bez konieczności uzyskiwania nowego zezwolenia na pracę, jak było to do tej pory.

  6. Wprowadzony został maksymalny, administracyjny termin wynoszący 60 dni, na udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

  7. Skrócony został z obecnych 60 dni do 30 dni termin na wydanie wizy, co ma przyspieszyć zatrudnianie cudzoziemca.

  8. Ułatwiono możliwość otrzymania Karty Polaka, do obecnych kryteriów dodano nowy. Cudzoziemiec, chcąc ją otrzymać, może w tym celu wykazać, że Kartę Polaka posiada jeden z rodziców lub dziadków.

Previous
Previous

Pytania, na które nie znajdziesz odpowiedzi — my odpowiadamy i pomagamy, w każdej nawet nietypowej sytuacji — cz. 3

Next
Next

4K Trenera przyszłości