Zmiany covidowe po 16 maja
16.05.2022 zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, zniesiony został stan epidemii. W związku z tym spotykamy się z licznymi pytaniami dot. obowiązków pracodawców w sprawie badań lekarskich, szkoleń BHP, procedur covidowych czy pracy zdalnej.
Od dnia 16 maja br. obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Ustawa tzw. covidowa w zdecydowanej większości zakłada zachowanie tych samych przepisów, które obowiązywały podczas stanu epidemii, trwającego od marca 2020 roku. Są pewne obszary, które będą wyglądały inaczej, nie dotyczą one jednak zakresu HR, kadr i płac, czy BHP z jednym wyjątkiem. Nadal podczas stanu zagrożenia epidemicznego zawieszone pozostaje obowiązkowe przeprowadzanie okresowych badań lekarskich i szkoleń BHP. Nadal możliwa jest praca zdalna na zasadach unormowanych w tzw. tarczach covidowych i specustawie. Co zatem uległo zmianie od 16 maja br. w zakresie tematyki personalnej ?
Zniesienie stanu epidemii, a także wcześniejsze zniesienie kwarantanny i izolacji powoduje konieczność zmian w procedurach wewnętrznych dot. przeciwdziałania rozprzestrzeniania się covid-19. Chodzi dokładnie o tzw. ankiety covidowe, z którymi dość często mogliśmy się spotkać pomimo już wtedy pewnych wątpliwości prawnych co do ich stosowania oraz innych działań jak np. pomiaru temperatury, czy obowiązkowego zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji.
Ankiety covidowe dot. stanu zdrowia osoby odwiedzającej, czy pracownika nie powinny być już stosowane, nawet za zgodą tej osoby. Zniesienie stanu epidemii, obowiązkowej kwarantanny i izolacji w powiązaniu z innymi obostrzeniami, powoduje, że nie istnieje podstawa prawna do przetwarzania takich danych osobowych. Również cel ich przetwarzania nie jest zasadny nawet za dobrowolną zgodą osoby składającej takie oświadczenie. To samo dotyczy zbierania informacji o stanie zdrowia w postaci pomiaru temperatury. Również w pozostałych kwestiach tj. dezynfekcji, zakrywania ust i nosa brak jest podstaw do ich obowiązkowego stosowania. W tym jednak zakresie można zastosować tę formę obostrzeń jako zalecenia wewnętrzne. W związku z powyższym wszystkie wewnątrzzakładowe procedury covidowe przyjęte od 2020 roku powinny być dostosowane do obowiązujących przepisów lub całkowicie uchylone. Choć z tym ostatnim warto się wstrzymać w związku z ciągle obowiązującym stanem zagrożenia. Dlatego zalecamy jedynie "złagodzenie", a przede wszystkim dostosowanie procedur do obecnego stanu prawnego i skupienie się na zalecaniu, a nie nakazywaniu pewnych czynności.
Na koniec pewien wyjątek. Wymienione złagodzenia procedur nie dotyczą placówek medycznych. Te nadal mogą stosować ankiety covidowe i wymagać stosowania maseczek ochronnych, czy limitów osób.