Pracownik jest żołnierzem WOT i dostał powołanie do jednostki ? Co robić w takiej sytuacji ?

Temat powołań do wojska, choć ciągle aktualny to od chwili wprowadzenia służby zawodowej, rzadziej spotykany i często nawet zapomniany. Tymczasem, przepisy w tym zakresie ciągle obowiązują, a nawet mamy sporo nowych.

 

Photo by Filip Andrejevic on Unsplash

Pytanie dotyczy żołnierza WOT, więc pomijamy kwestie innej służby, czy innych osób, które również mogą podlegać wezwaniom.

Skupmy się na tym konkretnym przypadku. Oddziały WOT i TSW zostały utworzone od 2017 roku. Obecnie liczą ok. 30 tysięcy żołnierzy. Szeregi tych oddziałów zasilić mogą wszyscy chętni po spełnieniu określonych warunków i przeszkoleniu. Służba WOT charakteryzuje się tym, że  w zdecydowanej większości jej żołnierze nie zamieszkują stale w koszarach. Na co dzień pozostają w swoich miejscach zamieszkania, pracują, uczą się i tylko okresowo przechodzą ćwiczenia, szkolenia lub pełnią służbę. Szacuje się, że wśród żołnierzy WOT, ok. 17 tysięcy pracuje zawodowo w cywilu.

Zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony RP macie Państwo obowiązek w trybie natychmiastowym umożliwić stawienie się pracownika zgodnie z rozkazem. Za okres pełnienia służby w związku z natychmiastowym wezwaniem pracownikowi nie wypłacacie wynagrodzenia, a okres nieobecności zakwalifikować musicie jako urlop bezpłatny. Podczas pełnienia służby pracownik chroniony jest przed wypowiedzeniem umowy o pracy. 

Ponadto jeśli wcześniej pracownik ten nie otrzymał jeszcze odprawy, to należy ją naliczyć i wypłacić w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Państwo, jako pracodawca macie możliwość wystąpienia (w terminie najpóźniej do 90 dni po powrocie żołnierza pracownika) do WSW (Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego) o rekompensatę kosztów odprawy i poniesionych na wszystkie szkolenia oraz zatrudnienie nowego pracownika, czyli de facto wszystkich kosztów oprócz wynagrodzenia. Pamiętać również należy o tym, że po powrocie pracownika, macie obowiązek przyjąć go do pracy.

Previous
Previous

9 powodów, dla których warto korzystać z outsourcingu kadrowo-płacowego

Next
Next

11 zmian prawnych 2019-2021 - czy Twoje przedsiębiorstwo je wdrożyło? Jeśli nie, zobacz konsekwencje.