Polski Ład - zmiany, zmiany, zmiany…
Polski Ład, ledwo zaczął obowiązywać, a już ma bardzo istotne zmiany. W miniony piątek tj. 7 stycznia 2022 roku Minister Finansów drogą rozporządzenia zmienił zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy przez płatników.
Nowe rozporządzenie obowiązuje od 8 stycznia 2022 i dotyczy wynagrodzeń wypłaconych już w styczniu br. Wśród przedsiębiorców i służb finansowych wywołało to niemałe oburzenie. Wymaga ono bowiem natychmiastowego dostosowania się do nowej zmiany, nowych zresztą już przepisów i w wyjątkowo krótkim okresie czasu dostosowania oprogramowania, dokumentów i procesów do nowych zasad — jak i również dodatkowych nakładów pracy oraz środków finansowych. Co zmienia rozporządzenie?
Nakazuje zmianę zasad obliczania zaliczki na podatek dochodowy, w taki sposób, że ta w stosunku do pewnej grupy podatników, naliczana będzie najpierw według zasad, które obowiązywały jeszcze w ubiegłym roku, następnie według nowych przepisów, dalej porównywana z wynikiem otrzymanym w pierwszym obliczeniu i dopiero wtedy zaliczka na podatek będzie pomniejszała kwotę netto i podlegała wpłacie do Urzędu Skarbowego. Tym samym konieczne będzie dwukrotne przeliczanie wynagrodzeń, a dokładnie zaliczki na podatek. Jeśli obliczona w ten sposób zaliczka będzie wyższa niż ta, która byłaby gdyby nadal obowiązywały stare przepisy, podlegać będzie obniżeniu do wysokości tej „starej”, a różnica pozostanie w zawieszeniu do momentu kiedy w trakcie roku wystąpi sytuacja odwrotna. Wszelkie kwoty, które nie zostaną rozliczone w powyższy sposób będą w całości rozliczone przy zeznaniu rocznym. Nowe rozporządzenie i zmiana sposobu obliczeń w stosunku dla bardzo dużej grupy podatników, będzie oznaczało konieczność dopłaty podatku w zeznaniu rocznym.
Kogo dotyczy nowe rozporządzenie ? Wszystkich, którzy nie mogli i nie złożyli swoim pracodawcom oświadczeń PIT-2.
Kto musi uważać ? Wszystkie osoby, które mają więcej niż jedno źródło przychodu, a w szczególności pracujący emeryci i renciści.
Nowe rozporządzenie, choć już zostało opublikowane, być może okaże się niemające mocy prawnej. Wielu ekspertów, prawników i stowarzyszeń, w tym Krajowa Izba Doradców Podatkowych (a dokładnie prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych), stoi na stanowisku, że jest sprzeczne z ustawą i zmienia jej postanowienia, co jest niedozwolone.
Ponadto z uwagi na wyjątkowo krótki okres vacatio legis, faktyczne stosowanie przepisu nie jest, póki co fizycznie do wykonania.
Co zatem zrobić ?… Czekać.
Czekać na dalsze opnie prawników i aktualizacje oprogramowania i systemów kadrowo-płacowych.
AKTUALIZACJA 8.02.2022
Niedawno pisaliśmy o Rozporządzeniu MF z 07.01.2022 dot. Polskiego Ładu. Czas oczekiwania na podjęcie decyzji o stosowaniu podważanego przez wielu specjalistów przepisu minął. Co się zmieniło przez ostatni miesiąc ?
Pomimo wątpliwości co do legalności Rozporządzenia, wielu ekspertów zaleca aby pracodawcy stosowali się do jego zapisów. Choć wadliwe pod względem legislacyjnym jest obowiązujące do momentu jego unieważnienia czy odwołania. Ponadto z końcem stycznia 2022 roku pojawił się projekt zmiany ustawy zawierający w całości unormowania określone w Rozporządzeniu. Na dzień publikacji naszego posta, ustawa zmieniająca została już przyjęta przez Sejm. Prawdopodobieństwo, że zostanie wprowadzona jest bardzo duże. Producenci oprogramowania w zdecydowanej większości dostosowali już swoje systemy do przepisów Rozporządzenia.
Biorąc powyższe pod uwagę zalecamy aby zastosować się do Rozporządzenia i szybko wprowadzić jego zasady w swojej firmie. Przeliczeniu podlegać również powinny już wypłacone dotąd w tym roku wynagrodzenia. Przed zastosowaniem nowych zasad należy pamiętać o możliwości rezygnacji ze stosowania Rozporządzenia względem niektórych pracowników. W tym celu należy zebrać odpowiednie oświadczenia.
Po podpisaniu Ustawy przez Prezydenta ponownie wrócimy do tematu.
AKTUALIZACJA 22.03.2022
Zgodnie z zapowiedziami, wracamy ponownie do Polskiego Ładu.
21.03.2022 weszła w życie między innymi zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja wprowadza dwie istotne zmiany w zasadach obliczania wynagrodzeń pracowników.
Tak jak informowaliśmy, przedłużenie terminu poboru zaliczek na podatek dochodowy z rozporządzenia z dnia 07.01.2022 zostało umocowane w ustawie. W myśl nowych przepisów płatnik tj. pracodawca/zleceniodawca ma obowiązek stosować przedłużenie poboru podatku i obliczania zaliczki na podatek od wynagrodzeń według zasad Polskiego Ładu obowiązujących od 01.01.2022 oraz według zasad obowiązujących do 31.12.2021 w odniesieniu do tego samego wynagrodzenia. Zasady podwójnego obliczania należy stosować do wynagrodzeń w wysokości nieprzekraczających kwoty 12800,00 zł brutto w miesiącu. Zasad tych nie stosuje się na wniosek pracownika. Pracownik, który złoży wniosek o niestosowanie tego przepisu, będzie miał obliczaną przez pracodawcę zaliczkę na podatek tylko według nowych zasad Polskiego Ładu. Jest tu jeszcze jedna zmiana. Wcześniej tj. Rozporządzenie z dnia 07.01.2022 dopuszczało możliwość rezygnacji z podwójnego obliczania w stosunku do zleceniobiorców i pracowników, którzy nie złożyli swojemu pracodawcy PIT-2. Obecnie, po zmianie ustawy wniosek mogą złożyć również pracownicy, którzy PIT-2 złożyli.
Druga zmiana to możliwość składania PIT-2 w trakcie roku. Złożone oświadczenie PIT-2 w trakcie roku jest dla pracodawcy wiążące i musi być uwzględnione przy naliczaniu zaliczki na podatek najpóźniej w miesiącu następnym po dniu złożenia oświadczenia przez pracownika. Zmiana ta oznacza również możliwość wielokrotnego składania i wycofywania PIT-2 w tym samym roku.
Z dużym prawdopodobieństwem należy spodziewać się dalszych zmian w przepisach Polskiego Ładu. Jak tylko pojawia się konkrety, będziemy informować.