Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi?

Czasem warto wrócić do popularnych dawno temu książek. Takie evergreen’y nie starzeją się i mogą być przydatne kolejnym pokoleniom. Książka Dale'a Carnegiego to swego rodzaju Biblia relacji międzyludzkich - a dlaczego? Sprawdź w dzisiejszym artykule.

Chyba nigdy nie napisano tak prostego, a jednocześnie jasnego i skutecznego przekazu, by wyjaśnić, jak najlepiej jest budować i wykorzystywać interakcje z drugim człowiekiem. Książka ta to specyficzny poradnik, napisany w oparciu o przystępne wskazówki.

Książka Dale'a Carnegiego raczej nie przekazuje nowej wiedzy, lecz z pewnością przypomina o tym, co już wiemy, a zapomnieliśmy, jakie jest ważne. W słowach autora przejawia się ciepła, inspirująca miłość do ludzi i szczere zainteresowanie nimi. Treść książki wzbogacają barwne, różnorodne, niekiedy przerysowane, lecz mimo to urocze przykłady. Lektura ta uczciwie zasłużyła na miano ponadczasowego podręcznika relacji międzyludzkich.

Jak już to wiele osób powtarzało, ta książka powinna być lekturą obowiązkową każdego człowieka. Jest to zbiór opowieści wraz z poradami o tym, jak należy się zachowywać wobec innych. Porady w książce nie są wcale niczym, czego można by się samemu domyślić. Jednak ludzie i tak wydają się ignorować dobre maniery i zachowywać gburowato, co tylko odtrąca innych od nich.

Oczywiście samo przeczytanie książki niczego nie zmieni, jeśli przedstawionych w niej zasad nie wprowadzi się do swojego zachowania.

Warto wspomnieć, że wskazówki od autora nie podchodzą pod manipulacyjne taktyki. Na każdym kroku, w każdym wersie autor podkreśla, by każde nasze podziękowanie, uśmiech, komplement, wszystko było szczere i od serca. Mało tego, książka aż sugeruje, żeby drugiego człowieka traktować lepiej od nas samych, jak lepsze osoby, ale nie robiąc z siebie sztucznego lizusa ani sługusa, tylko dobrego, prawdziwego przyjaciela. Zatem jest to książka nie tylko o zdobywaniu przyjaciół, lecz także o samym byciu lepszym przyjacielem.

Natomiast to, czy ktoś zastosuje się do zasad z książki, to już inna kwestia, bo można ją przeczytać i zupełnie niczego nie zmienić, zwłaszcza jeśli ktoś nie panuje nad emocjami.

Jakie dokładnie wskazówki można znaleźć?

Proste, a są to:

- uśmiechaj się i miej pozytywny ton głosu,

- nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj,

- okazuj innym szczere zainteresowanie, odnoś się do nich personalnie,

- bądź dobrym słuchaczem, nakłaniaj innych by mówili o sobie,

- mów o tym, co interesuje rozmówcę,

- spraw, aby druga osoba poczuła się ważna,

- unikaj jakichkolwiek kłótni,

- okazuj szacunek poglądom rozmówcy, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz

- przyznawaj się do błędu,

- okazuj empatię,

- szczerze okazuj pochwałę i aprobatę,

- błędy wytykaj tylko pośrednio, wspominaj przy tym o własnych błędach,

- zadawaj pytania, zamiast wydawać rozkazy,

- wystawiaj innym dobrą opinię, aby mogli jej sprostać,

- zachęcaj innych do poprawy, by uwierzyli, że mogą się zmienić.

To jak ?

Zaczniesz zdobywać przyjaciół i zjednywać sobie ludzi?

Previous
Previous

Benefity pozapłacowe - ich rola i znaczenie w strategiach HR

Next
Next

10 sposobów walki z wypaleniem zawodowym