10 sposobów walki z wypaleniem zawodowym
Wypalenie zawodowe to podstępny proces stopniowego wyczerpania psychicznego i fizycznego. Choć nie pojawia się z dnia na dzień i trudno na początku go zdiagnozować, istnieje szereg działań, dzięki którym możemy skutecznie z nim walczyć.
Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoznajesz jego pierwsze oznaki, czy przekroczyłeś już punkt krytyczny, poznanie sposobów radzenia sobie z wypaleniem zawodowym, może pomóc Ci w zapobieganiu rozwijania się dalszego wyczerpania, a także w powrocie do względnej równowagi sprzed wystąpienia wypalenia.
WSKAZÓWKA I
Otaczaj się zielenią.
Przebywanie w otoczeniu kwiatów i roślin pomaga redukować stres. Badania dowodzą, że osoby, które więcej czasu mogą spędzić na łonie natury mają niższy poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Jeśli nie mamy możliwości codziennego spaceru po parku, warto wnieść nieco zieloności do biura – np. w postaci kwiatów doniczkowych, nawet niewymagający regularnego podlewania kaktus zrobi robotę. Rośliny to też więcej tlenu i specyficzny mikroklimat.
WSKAZÓWKA II
Wysypiaj się i bądź offline.
Prawidłowy sen to nie tylko odpowiednia dla organizmu ilość godzin, ale również komfortowe warunki snu – wygodne łóżko, przewietrzony pokój, cisza. Przy problemach z zasypianiem można wspomóc się naparami ziołowymi przed snem lub medytacją. Pamiętajmy, że każde środki medyczne wspomagające sen powinny być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Dodatkowe środki farmakologiczne to dodatkowa chemia w organizmie, z którym nasze ciało musi sobie radzić. Też może przyczyniać się do stresu fizycznego.
Ustal i ustaw każdego dnia godzinę, podczas której będziesz offline. Odłóż w tym czasie laptopa, nie sprawdzaj e-maili i mediów społecznościowych, wycisz również powiadomienia na telefonie. W tym czasie postaw na relaks! Możesz wykonywać czynności, które sprawiają Ci przyjemność, takie jak wspólny obiad z najbliższymi, ciepła kąpiel czy czytanie ulubionej książki. Znajdź balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Taka godzina to dobry rytuał.
WSKAZÓWKA III
Rusz się.
Przemęczenie psychiczne i umysłowe znacznie wpływa na odczuwane zmęczenie ciała. Podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej nie tylko dbamy o ciało i kondycję, ale również uwalniamy endorfiny, które poprawiają nastrój i zadowolenie z życia. Wystarczy już 20 minut ćwiczeń 3 razy w tygodniu, by lepiej radzić sobie ze stresem. Czasem ruch to jedyny sposób by pozbyć się kortyzolu z organizmu, dotlenić go, a przede wszystkim dotlenić mózg.
WSKAZÓWKA IV
Uśmiechaj się i otaczaj przyjaznymi ludźmi.
Uśmiech niesie ze sobą same korzyści – nie tylko wpływa pozytywnie na relacje z innymi, ale również poprawia humor osobie, która się uśmiecha. A więc uśmiechy na twarz!
Zadbaj o to, aby na co dzień utrzymywać kontakt z przyjaznymi i ważnymi dla Ciebie ludźmi, co będzie miało pozytywny wpływ na zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Zdrowe i pozytywne relacje najskuteczniej ładują nasze akumulatory i pozwalają sobie radzić z trudnościami życia codziennego.
WSKAZÓWKA V
Zrób sobie przerwę.
Intensywna praca może być efektywna tylko i wyłącznie wtedy, kiedy po wysiłku mamy chwilę przerwy. Jeśli pracujemy zbyt długo, nasz umysł męczy się, a efekty pracy nie przynoszą zamierzonego skutku, dlatego zaleca się około 5-10 -minutowe przerwy co godzinę pracy. Warto korzystać z różnych technik organizujących pracę i pozwalających ekologicznie dysponować swoją energią np. POMODORO
WSKAZÓWKA VI
Policz ile godzin pracujesz.
Praca powyżej 40 godzin tygodniowo szybciej prowadzi do wypalenia. A najczęściej nie jest konieczna. Działa tu bowiem spirala zmęczenia – pracując dłużej jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i coraz dłużej trwa wykonanie każdego zadania – zatem znów zostajemy po godzinach. Z takiej spirali może nas wyrwać jedynie dłuższy odpoczynek. Pracujmy mądrzej, a nie dłużej.
WSKAZÓWKA VII
Uprawiaj hobby.
Nie tylko aktywność fizyczna pozwala oderwać się od codziennych problemów. Świetne efekty daje również hobby. Dzięki pasji zachowujemy poczucie sensu i celu naszego życia. Poza pracą i domem jest w nim bowiem jeszcze coś więcej. Nie masz czasu na hobby, bo musisz zająć się dziećmi? Znajdź takie, które będzie można uprawiać wspólnie – to pomoże również budować z dzieckiem relacje. Hobby to nie tylko relaks to też cudowna nauka w sposób niemęczący. A to czego się nauczymy podczas hobby spokojnie można wykorzystywać podczas pracy, np. osiągania celów.
WSKAZÓWKA VIII
Wyznaczaj priorytety i głośno mów NIE.
Brak priorytetów i planowania w ramach pracy zawodowej przyspiesza wypalenie zawodowe – tracimy wtedy poczucie sensu tego, co robimy. Dlatego warto zatrzymać się i zastanowić, czy jesteś na dobrej ścieżce. Może czas na odważne decyzje i zmiany? Pamiętaj również, że możesz odmawiać. Naucz się prosić o pomoc, gdyż nie jest to oznaka słabości, a jedynie odpowiedzialności. Przyjmowanie zbyt dużej liczby obowiązków sprzyja powstawaniu frustracji, odczuwaniu presji i wypalenia zawodowego. Powiedzenie „nie” pozwala powiedzieć „tak” zobowiązaniom, które naprawdę chcesz podjąć.
WSKAZÓWKA IX
Rozwijaj się.
Rozwój napędza nasze zaangażowanie i zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego. Bardzo często osoby wypalone mają poczucie tego, że od dawna nie rozwijają się w swojej pracy. Nowe wyzwania zapewnić może nie tylko pracodawca – pracownik również może ich w swojej pracy szukać. Warto przynajmniej raz w tygodniu zadawać sobie pytanie – „co rozwojowego wydarzyło się dla mnie ostatnio”.
WSKAZÓWKA X
Wykorzystaj urlop.
Bierzesz kilka dni urlopu? Zostajesz w domu lub dorabiasz tym czasie do domowego budżetu? W ten sposób najszybciej nabawisz się wypalenia zawodowego. Aby móc prawdziwie odpocząć, powinniśmy przynajmniej dwa razy do roku porządnie odprężyć się – najlepiej przynajmniej raz przez pełne dwa tygodnie.