Jaką inspirację dla biznesu można wyciągnąć z książki dla niespełnionych artystów?

A można i to naprawdę wielką. Dziś prezentujemy jedną z wielu inspiracji, jaką można znaleźć w kultowej już książce Julii Cameron, która od lat uczy kreatywnego pisania. 

W książce Droga artysty Julia opisuje „SIEWCĘ OBŁĘDU”, który może znajdować się w naszym otoczeniu i zabijać naszą kreatywność, obniżać poczucie własnej wartości lub wzbudzać wątpliwości. 

Zapewne teraz każdy z Was zaczął szukać takiego siewcy w swoim otoczeniu. Nie róbcie tego, bowiem etykietkowanie nie jest najszczęśliwszą taktyką radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. 

Zastanówcie się natomiast, czy jakieś zachowania charakterystyczne dla opisywanego przez Julię typu, są prezentowane przez Was lub przez innych w Waszym środowisku: 

ZACHOWANIE I: Łamanie umów i psucie planów. 

W chwili, gdy wszystko jest już uzgodnione i dopięte na ostatni guzik, ktoś wpada na inny pomysł i wywraca do góry nogami to, co reszta zespołu już ustaliła i zaczęła realizować.


ZACHOWANIE II: Domaganie się specjalnego traktowania. 

W dyskusji ktoś usiłuje zwrócić na siebie całą uwagę i monopolizuje rozmowę, bo cierpi na bardzo unikatowy zestaw dolegliwości. Nie dopuszcza do głosu albo utrudnia zaspokojenie naszych potrzeb, bo jego są przecież o wiele ważniejsze. 


ZACHOWANIE III: Lekceważenie i umniejszanie tego co się zrobiło. 

Zachowanie pokazujące pozorne zainteresowanie drugą osobą, jednak w rozmowie pojawiają się magiczne słówka „ale”, „nie histeryzuj, ja miałam gorszą sytuację”, „to przecież nic takiego”, „moja sytuacja była bardziej specyficzna”. 


ZACHOWANIE IV: Brak poszanowania dla czasu, pieniędzy drugiej osoby. 

Jest to zestaw zachowań, który nie bierze pod uwagę potrzeb i planów drugiej osoby, np. niedotrzymanie terminu i zmuszanie drugiej osoby, by siedziała po godzinach. 


ZACHOWANIE V: Wywoływanie kłótni w najbliższym otoczeniu. 

Po co? Żeby pokazać się z jak najlepszej stroni i godzić innych. To zachowania prowokatywne - przekazywanie niesprawdzonych i przeinaczonych informacji. 


ZACHOWANIE VI: Zwalanie winny na innych. 

Zachowania powodujące, że tak dalece manipuluje się związkiem przyczynowo - skutkowym, że można odwrócić sytuację i obarczyć winą kogoś innego za to co się stało. 


ZACHOWANIE VII: Kreowanie sytuacji, w której jest jakiś dramat. 

Wyolbrzymianie zdarzeń, podsycanie emocji czy też robienie przysłowiowych z igieł wideł. 

ZACHOWANIE VIII: Ignorowanie harmonogramów, ustaleń czasowych zwłaszcza cudzych. 


ZACHOWANIE IX: Negowanie konieczności porządkowania, organizowania

Zachowania racjonalizujące, dlaczego obecny chaos jest dobry. 


ZACHOWANIE X: Zaprzeczanie, że w danej sytuacji jest się siewcą obłędu. 


10 grzesznych zachowań rodem z podręcznika dla skrajnych egocentryków. Na koniec jeszcze raz. Za nim zaczniemy analizować otoczenie, kolegów z pracy, przyjaciół, członków rodziny czy mają takie zachowania i zasługują na miano SIEWCY OBŁĘDU, zastanówmy się, w jakich sytuacjach to my tacy jesteśmy. Świadomość tych zachowań, umiejętność ich dostrzeżenia u siebie i innych to cudowna lekcja asertywności i empatii oraz początek starań o dbanie o własne potrzeby. 

Bądźmy dla siebie dobrzy. Tylko tyle i aż tyle. 

Previous
Previous

Wyczekiwane zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

Next
Next

Zatrudnianie pracowników młodocianych cz. 2