Czy pracownicy będą mogli już niedługo liczyć na więcej wolnego?
W chwili obecnej projektowane są zmiany w Kodeksie Pracy, które jeśli dojdą do skutku zapewnią dużej grupie pracowników więcej wolnych dni w roku. Prawdopodobieństwo, że projektowane zmiany wejdą w życie jest bardzo duże, albowiem zmiana podyktowana jest koniecznością dostosowania Polskich przepisów prawa pracy do unijnej dyrektywy związanej z rodzicielstwem.
Przepisy unijne zobowiązują państwa członkowskie do dostosowania przepisów najpóźniej do dnia 2 sierpnia 2022 roku.
Jakie są najistotniejsze zmiany, których możemy się spodziewać?
Zgodnie z projektem zmiany obejmą urlopy rodzicielskie, ojcowskie. Urlopy te mają być dłuższe, w tym urlopy rodzicielskie aż o 9 tygodni. Taki wymiar będzie również przysługiwał każdemu z rodziców z osobna bez możliwości przeniesienia na drugiego rodzica. Wprowadzony ma być nowy rodzaj urlopu - urlop opiekuńczy, który będzie urlopem bezpłatnym i udzielany będzie w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. Urlop ten przysługiwał będzie w celu zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny wymagającego opieki z uwagi na poważne względy medyczne.
Kolejne nowości to dodatkowe 2 dni zwolnienia z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia. Zwolnienie to nazywane zwolnieniem w związku z siłą wyższą przysługiwać będzie w sytuacji wyższej konieczności, gdy niezbędna będzie obecność pracownika w sytuacji choroby lub wypadku członka rodziny.
To nie koniec nowości.
Kolejną jest wydłużenie wieku dziecka z 4 do 8 lat w prawie do odmowy pracy w porze nocnej, delegacji czy nadgodzin przez rodzica-pracownika. Projektowane w/w zmiany nie są jedynymi, które już wkrótce mogą wejść w życie. W związku z inną dyrektywą unijną planowane są jeszcze zmiany związane z zatrudnieniem pracowników, o których opowiemy w najbliższym czasie.