Czy da się wprowadzić świąteczny klimat w pracy?

Boże Narodzenie już za pasem, w sklepach pojawiły się już świąteczne dekoracje, w radio można usłyszeć ponadczasowy utwór „Wham” Last Christmas, czy „All I want for Christmas is you” Mariah Carey. Wielu z nas zastanawia się pewnie jakie dania zaserwować w święta i czy wystarczy czasu na przygotowania. Jednak czy świąteczna muzyka i unoszący się wszędzie zapach piernika i goździków z pomarańczą wystarczy nam, by na kilka dni przed Wigilią poczuć spokój i ukojenie?

A jak wygląda przedświąteczna sytuacja w firmach. Końcówka roku to często czas podsumowań i refleksji, rozliczanie ostatnich faktur, dopinanie umów – wszystko byle zdążyć przed końcem roku. Trochę to nie sprzyja budowaniu świątecznej atmosfery. Najbardziej oczywistym elementem pozwalającym na poczucie Bożonarodzeniowego nastroju ze strony pracodawcy jest ustawienie w firmie choinki. Często w firmach to pracownicy dostają możliwość jej przystrojenia. To świetna okazja do tego, by na chwilę oderwać się od obowiązków i porozmawiać ze współpracownikami o czymś innym niż nieskończone zestawienia z ostatnich dni.

Firmowe wigilie - wyzwanie dla HR

W wielu firmach co roku organizowane są wigilie, podczas których pracodawcy i pracownicy mają możliwość złożenia sobie świątecznych życzeń. Niestety temat wigilii firmowych nie zawsze jest pozytywnie odbierany przez wszystkich pracowników. Z badań przeprowadzonych przez serwis praca.pl na 848 użytkownikach strony okazało się, że idealną wigilią firmową jest… jej brak. Odpowiedziało tak aż 49% badanych!

Choć pracownicy po cichu narzekają na to, że nie chcą brać udziału w firmowej wigilii, byliby zdumieni, gdyby pewnego roku po prostu się nie odbyła. Jeżeli pracownicy nie chcą uczestniczyć w wystawnej wigilijnej kolacji nie ma sensu ich do tego przymuszać i organizować hucznego wydarzenia wbrew ich woli.

Wielki event, czy spotkanie w mniejszym gronie?

Największą korzyścią dużego, jednego spotkania świątecznego jest to, że organizujemy event, na którym w jednym czasie jest cała firma. Drugą stroną medalu jest jednak tworzenie się tzw. grupek, które później spędzają cały wieczór razem i nici z wielkiej integracyjnej kolacji. Pracodawcy zauważają, że stosunkowo często pracownicy chcą, aby świąteczne spotkania pracownicze odbywały się osobno dla każdego z działów firmy. Na rynku istnieje wiele firm, w których pracuje kilkaset osób, bardzo często pracownicy się nie znają, mimo pracy dla jednego pracodawcy. 

Oczywiście, nie ma sensu organizować wielkiej kolacji i robić czegoś wbrew swoim pracownikom. Jednak godzinne spotkanie przy choince, życzenia i kilka zaśpiewanych kolęd na pewno spotkają się z zadowoleniem wszystkich osób biorących udział w wigilii. Trzeba znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla większości.

Jeżeli jednak decydujemy się na duży świąteczny event to zadbajmy o to, aby nasi pracownicy czuli się na nim komfortowo. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie agendy, która pozwoli zespołom i ludziom, którzy się nie znają na integrację. Dobrze jest wcześniej zapoznać z nią swoich pracowników.

Dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnego konferansjera, który umiejętnie rozkręci wieczór i zadba o struktury pozwalające na lepsze poznania się osób obecnych na imprezie. Dobrym sposobem jest zaproponowanie uczestnikom pewnych zasad, które wesprą ich w nawiązaniu nowych kontaktów z osobami, których jeszcze nie znają, na przykład można zaproponować nawiązanie kontaktu z osobą z firmy, która jest jeszcze dla kogoś nie do końca znana. 

A w mniejszym gronie? Jedna z możliwości to zorganizowanie dnia przebieranek świątecznych – aby wprowadzić nieco swobody w relacjach w firmie i odejść od sztywnego dress code’u, oprócz rozdawania prezentów,  można rozważyć zorganizowanie dnia przebieranek świątecznych. Można przydzielić każdemu rolę lub postawić na pomysłowość pracowników. To z pewnością będzie niezapomniany dzień. Drugą możliwością  są gry świąteczne indywidualne lub zespołowe – żeby  zintegrować swój zespół, można zorganizować grę, w której nagrodą będzie świąteczny podarunek. Może zaśpiewać piosenkę lub stworzyć najpiękniejszą dekorację świąteczną?

A jak inaczej można zintegrować zespół podczas świątecznych spotkań?

1. Konkurs na dekorację drzewka

Konkurs na dekorowanie świątecznych choinek to gry, które zachęca do kreatywności i budowania zespołu.

Jak się przygotować?

  • zdobądź mini choinki;

  • podziel zespół na mniejsze grupy;

  • daj zespołom 20 do 30 minut na przyozdobienie drzewek;

  • na koniec niech każdy zespół opisze swój projekt;

  • przeprowadź głosowanie i wybierz zwycięzcę;

Warto poprosić gości, aby przynieśli ze sobą ozdoby.

2. Cicha dyskoteka

Ciche dyskoteki to jeden z najbardziej nieoczekiwanych i alternatywnych pomysłów na świąteczną imprezę biurową. Zapewnij pracownikom słuchawki. Tradycyjnie ciche dyskoteki używają słuchawek bezprzewodowych, a DJ-e transmitują muzykę bezpośrednio do słuchaczy. Jeśli jednak nie masz dostępu do tego typu sprzętu lub dysponujesz ograniczonymi środkami finansowymi, możesz również poprosić uczestników o dostarczenie własnej muzyki do odsłuchu na smartfonie.

W odpowiednim momencie uczestnicy zakładają słuchawki i tańczą do różnych piosenek. Dla obserwatorów z zewnątrz sala jest całkowicie cicha, jednak uczestnicy bawią się przy swoich ulubionych świątecznych melodiach.  To ćwiczenie dobrze sprawdza się jako popołudniowa impreza taneczna, aby złagodzić stres.

3. Strefa brzydkich swetrów

To nic innego jak konkurs na najbrzydszy świątecznym sweter. Na zaproszeniach na świąteczne spotkanie zachęć pracowników, aby przyszli ubrani w zwykły sweter lub T-shirt. Następnie przygotuj ozdoby, takie jak filcowe kształty, łańcuchy świetlne, kokardki i inne przedmioty związane ze świętami. Podziel zespół na mniejsze grupy i określ czas na wykonanie zadania. Na koniec wybierzcie zwycięzcę.

Jak Wigilia to i czas na prezenty

Bardzo miłym i oczekiwanym gestem ze strony pracodawcy jest też obdarowanie pracowników (a często także ich pociech) niewielkimi podarunkami. Najważniejsza jest chęć wręczenia prezentu przez Pracodawcę. Pracownik czuje się doceniony i zmotywowany. To inny sposób na wyrażenie swojej wdzięczności za spędzone razem godziny, dni, tygodnie w trakcie zbliżającego się ku końcowi roku. Dla Pracodawcy prezenty wiążą się z wydatkiem, ale w każdym budżecie znajdzie się miejsce na choćby drobne upominki. Warto o tym pamiętać. Co to może być? To już zależy od wyobraźni i pomysłowości działu HR.

A może świąteczny wolontariat?

Świąteczny nastrój to jednak nie tylko branie - to przede wszystkim dawanie. Coraz więcej firm lub zespołów pracowników decyduje się na zorganizowanie świątecznej pomocy dla najbardziej potrzebujących. Sposobów na sprawienie komuś radości jest naprawdę wiele - można zaangażować się w akcje ogólnopolskie lub lokalne. Dobrym pomysłem może być zbiórka prezentów dla dzieci z domów dziecka, zbiórka paczek żywnościowych dla ubogich seniorów, czy  zebranie karmy dla psiaków z lokalnego schroniska. Każdy zaangażowany z pewnością poczuje odrobinę satysfakcji z możliwości pomocy innym.

Podsumowując w budowaniu świątecznej atmosfery z pewnością pomoże „wrzucenie na luz”, bez tego żadne spotkanie świąteczne lub ubieranie choinki nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Previous
Previous

Jak myśleć mniej w święta?

Next
Next

Lista życzeń związanych z MOTYWACJĄ, czyli o co proszę managerowie coachów, trenerów i rekruterów