4 role HR Lidera w przyszłości

Wyobraź sobie, że możesz odkrywać i rozwinąć w sobie coś tak stałego i silnego jak zmianę Własnego Ja, z szacunkiem do własnych wartości i dążeń. Obecnie masz w sobie zestaw kompetencji profesjonalnego HR-a. Do osiągnięcia swoich zawodowych dążeń potrzebny Ci jest jeszcze zestaw kompetencji liderskich. Co zrobić, by stać się HR - Liderem przyszłości?

Na co dzień dbasz o wszystkich topowych managerów w swojej organizacji, czy firmie. Robisz wszystko, by stawali się świadomymi  i  dobrymi liderami. A co z Tobą? Dbasz o swoje kompetencje? Rozwijasz się, czy może w Twoim dziale zapomniano o potrzebach szkoleniowych? HR jest jak radar, który wszystko widzi. A także latarnia, która rozświetla drogę. Pamiętajmy jednak, że najciemniej pod latarnią. Nie zapominajmy jednak, że najciemniej pod latarnią…

Żeby stać się HR-em Liderem... wystarczy, że zmienisz sposób rozumienia świata: jak patrzysz na świat i na ludzi, którymi opiekujesz się, jak patrzysz na siebie, oraz jaką masz wizję swojego życia i jaką przyjmiesz rolę dla innych. Proste nie? Jak zacząć? Spróbuj przez 15 minut zastanowić się wyłącznie nad tym, jak czułbyś/czułabyś się w  roli HR - Lidera. Może to proste ćwiczenie da Ci świadomość tego, jakie cechy lidera musisz pielęgnować.

Jeśli jednak nie przychodzi Ci nic do głowy, to my przybiegamy z pomocą i nieco ułatwimy odpowiedź na to pytanie. Przedstawiamy prosty model lidera, składający się z 4 obszarów.


Lider Wizjoner

…czyli osoba, która nadaje kierunek działania organizacji. Obserwuje, marzy, wyciągają wnioski, planuje i zarażają resztę pracowników do realizacji nowego, wspólnego dzieła. Jest głową wśród gwiazd i próbuje tych gwiazd dosięgnąć.

Jak działa lider Wizjoner w zakresie HR?

  • taki lider ma przede wszystkim zapraszać innych do wypełnienia misji. Osoba ta powinna komunikować wartości organizacyjne, tłumaczyć sens działania, który ma większe znaczenie niż zysk, czy wyniki kwartalne. Lider w HR powinien rozpocząć już swoją wizjonerską robotę na etapie rekrutacji przekazując wartości i sprawdzać, czy zgłaszający się na rozmowę kwalifikacyjną prezentują podobne.

  • lider wizjoner powinien misję tą przekazywać dalej, awansując pracowników powinien rozmawiać z nimi o rozwoju. Przekazywane wartości muszą porwać ich serca spowodować, że staną się jeszcze bliższe ich sercom.

  • wartości powinny znaleźć swoje miejsce w codziennym funkcjonowaniu organizacji. Lider Wizjoner powinien zadbać, by pojawiały się jako narzędzia w trakcie rozmów rozwojowych, kluczowych decyzji, spotkań z zespołem. Na tym można zbudować kulturę organizacyjną opartą na wartości i otwartą komunikację w zespole.

Bez tych atrybutów HR staje się tylko osobą do rekrutacji oraz organizacji szkoleń i imprez integracyjnych.


Lider strateg

Działy HR mierzą się z nowymi pojęciami, modami, usankcjonowanymi trendami, zarówno z tymi miękkimi (pokolenie Millenialsów, employer branding, polityka wellbeing) i tymi twardymi (globalizacja, strategia blue ocean, zarządzanie agile, blockchain, kryptowaluty). Nas to nie dotyczy! Powiedzą starzy wyjadacze. Jednak dzisiejsze czasy wymagają bardzo dynamicznego podążania za zmianami. Jeśli chcesz wnosić własną wartość dodaną w rozwój firmy, być strategicznym elementem organizacji, wpływać na kulturę organizacyjną, musisz wychodzić z inicjatywą wykraczającą poza obszar zarządzania zasobami ludzkimi. Dlatego tak ważna będzie cecha stratega.

Jak działa Lider Strateg w obszarze HR?

  • po pierwsze notorycznie szuka problemów i je rozwiązuje. Bo jak wiadomo strategia to droga w pokonywaniu trudności do realizacji wyznaczonych celów. Cele te nie dotyczą wyłącznie Lidera Stratega, ale również wszystkich innych pracowników. Strategia to sposób, w którym należy wykorzystywać swoje najlepsze kompetencje i zasoby.

  • po drugie Lider Strateg musi opracować zestaw narzędzi, systemów i modeli, które usprawnią codzienność. Podstawą jest prostota tych narzędzi, by sprawnie przekazywać je dalej.

  • po trzecie Lider Strateg wyznacza drogę pracownikom zgodnie z ich priorytetami. HR, który jest prawdziwym strategiem zadaje managerom „trudne” pytania, upewnia się, że koncentrują się na tych, kwestiach, które przyniosą rezultaty i przygotowują zasoby i ludzi na przyszłość. HR dba też o to, żeby manager koncentrował się regularnie i systemowo na najważniejszym swoim kapitale, czyli na ludziach.

  • po czwarte Lider Strateg doprowadza rzeczy do końca – dba, żeby plany, cele i wizje stały się rzeczywistością.




Lider uczeń

Jeżeli HR chce być kompletnym, HR-em Liderem, musi stać się permanentnym UCZNIEM, który pracuje nad swoim potencjałem, nad swoim „systemem operacyjnym”. Uczniem, który każdego dnia tworzy lepszą wersję siebie, przekracza własne bariery i w konsekwencji staje się przykładem i inspiracją dla innych.

Jak działa Lider Uczeń w obszarze HR?

  • lider Uczeń ma system na swój rozwój - ma zaplanowane cele rozwojowe na rok, pół roku i kwartał, a nawet miesiąc. Wie, do czego dąży i jak chce to osiągnąć. Te cele ma zaplanowane i wpisane w kalendarz. Rozwój nie jest czymś ad hoc’owym, jest czymś stałym i systemowym.

  • lider Uczeń ma mentora, coacha i sparing partnera. Wie, że te 3 osoby są kluczowe do jego rozwoju i wpływają na jego rezultaty. Regularnie się z nimi spotyka i upewnia się, że z nimi lub dzięki nim idzie systematycznie do przodu. Szkolenia są uzupełnieniem tego procesu.

  • lider Uczeń rozwija złoty kwadrat kompetencji:
    ▪  leadership – czyli umiejętności przywódcze.
    ▪  sprzedaż – dziś każdy sprzedaje: produkty, usługi, ale także koncepcje,
    wizje, plany, strategie, informacje, zmiany itp., itd. Dziś HR jest
    odpowiedzialny głównie za to, żeby zaprosić zespół do wizji, misji i wartości.
    ▪  wystąpienia biznesowe – niewielu zapytanych przeze mnie liderów wymienia wystąpienia publiczne czy biznesowe jako jedną z trzech najważniejszych kompetencji liderskich. Wystąpienia biznesowe pozwalają zdecydowanie skracać biznesową podróż do celu. Bo zamiast jednej osoby przed sobą, masz kilkoro, dziesiątki czy setki. Poza tym umiejętność
    wystąpień buduje prestiżową markę działu HR.
    ▪  komunikacja – w której najważniejsze jest empatyczne słuchanie (o tym
    więcej w rozdziale Lider Trener).

Lider uczeń potrafi okazać szacunek dla szkolenia, dla wiedzy prowadzącego, dla coacha, mentora, dla każdego, od którego otrzymuje podany na tacy rodzaj wsparcia.



Lider Trener

Generalnie nie powinniśmy poświęcać zbyt wiele czasu na słabości W praktyce wygląda to jednak tak, że częściej zauważamy to, co nie działa, niż to, co działa. Chcąc rozwijać ludzi, TRZEBA koncentrować się na tym, co działa, co wychodzi, co przynosi rezultaty i to przenosić na wyższy poziom.

Osoba, która weźmie na siebie odpowiedzialność bycia nauczycielem, przewodnikiem i dla swojego zespołu, i osób, którymi opiekuje się, zespołów, za które odpowiada, będzie profesjonalnym Liderem Trenerem.

A jak to wygląda w dziale HR?

  • Lider Trener przyciąga nieprzeciętne, ambitne jednostki, bo zaprasza ich do wielkiej wizji. Ludzie idą za nim, bo widzą, że nie tylko mogą realizować tę wielką wizję i ciekawe projekty, mieć dobrą pracę i zarabiać duże pieniądze, lecz także mogą rozwijać się.

  • Lider Trener szybciej osiąga rezultaty, bo jego ludzie szybciej rozwijają się, łatwiej przechodzą przez zmiany i lepiej radzą sobie z trudnościami.

  • Lider Trener ma mocniejsze zespoły, bo zjednuje sobie ludzi możliwością rozwoju. Czując się częścią czegoś wyjątkowego, są oni bardziej skłonni jednoczyć się, angażować w budowanie drużyny i granie do jednej bramki.

  • Lider Trener sam szybciej rośnie, bo rozwijając innych, rozwija przede wszystkim samego siebie.

Jednym z największych wyzwań Lidera Trenera jest nauczyć się myślenia pytaniami uczącymi i zapomnieć o wyrokujących.

Jeśli zdecydowałaś/eś się przewodzić innym, to znaczy, że odważyłaś/eś się spojrzeć na szczyt. Teraz musisz stać się liderem. Wdrożenie czterech powyższych ról sprawi, że podniesie się Twoja skuteczność, wzroście znaczenie w całej organizacji, a Ty staniesz się lepszą wersją siebie.

Do roboty.

Grafika: Dagmara z Nesse

Previous
Previous

W poszukiwaniu źródeł motywacji wewnętrznej — podstawy

Next
Next

Wyzwania przyszłości w HR