Manifest zwinnego HR-u

Minęło 20 lat od momentu, kiedy w ośrodku wypoczynkowym w Utah spotkało się 17 programistów. Podczas tego spotkania podpisali oni dokument, którego zasięg oddziaływania zwiększa się z każdym kolejnym rokiem. Ten dokument to Manifest Agile. Być może sami podpisujący nie zdawali sobie sprawy z tego, że podpisany przez nich papier wpłynie na rozwój społeczno-gospodarczy równie mocno jak Deklaracja Niepodległości, Konstytucja 3 Maja czy 95 tez Marcina Lutra, przybitych na drzwiach katedry w Wittenberdze. Celem Manifestu Agile były zmiany w świecie IT, jednak zawarte w nim założenia przeniosły się do innych obszarów biznesu.

AltumCode/Unsplash

AltumCode/Unsplash

W Manifeście zawarte zostały główne założenia, jakimi należy się kierować dostarczając wartość dla klienta. Propagatorzy zmian postulowali odejście od tradycyjnego podejścia i przedkładanie:

  • ludzi i interakcji ponad procesy i narzędzia,

  • działającego oprogramowania ponad szczegółową dokumentację,

  • współpracę z klientem ponad negocjację umów,

  • reagowanie na zmiany ponad realizację założonego planu.

Spisane zasady, choć stworzone dla IT, szybko przeniknęły do takich obszarów jak biznes czy HR. Ciekawostką jest fakt, że wdrażanie zasad agile w wielu przedsiębiorstwach zostało mocno przyspieszone przez pandemię. W czasach niepewności postulowane przez Manifest Agile podejście pozwała na lepsze radzenie sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją.

Poniższa tabela przedstawia założenia agile w IT, biznesie oraz HR.

Pytania do przemyślenia: Czy waszą organizację na ile można nazwać agile’ową? A wasz HR - na ile jest zwinny? 


Previous
Previous

HR a nawigowanie biznesem na burzliwym rynku

Next
Next

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy