Manifest zwinnego HR-u
Minęło 20 lat od momentu, kiedy w ośrodku wypoczynkowym w Utah spotkało się 17 programistów. Podczas tego spotkania podpisali oni dokument, którego zasięg oddziaływania zwiększa się z każdym kolejnym rokiem. Ten dokument to Manifest Agile. Być może sami podpisujący nie zdawali sobie sprawy z tego, że podpisany przez nich papier wpłynie na rozwój społeczno-gospodarczy równie mocno jak Deklaracja Niepodległości, Konstytucja 3 Maja czy 95 tez Marcina Lutra, przybitych na drzwiach katedry w Wittenberdze. Celem Manifestu Agile były zmiany w świecie IT, jednak zawarte w nim założenia przeniosły się do innych obszarów biznesu.
W Manifeście zawarte zostały główne założenia, jakimi należy się kierować dostarczając wartość dla klienta. Propagatorzy zmian postulowali odejście od tradycyjnego podejścia i przedkładanie:
ludzi i interakcji ponad procesy i narzędzia,
działającego oprogramowania ponad szczegółową dokumentację,
współpracę z klientem ponad negocjację umów,
reagowanie na zmiany ponad realizację założonego planu.
Spisane zasady, choć stworzone dla IT, szybko przeniknęły do takich obszarów jak biznes czy HR. Ciekawostką jest fakt, że wdrażanie zasad agile w wielu przedsiębiorstwach zostało mocno przyspieszone przez pandemię. W czasach niepewności postulowane przez Manifest Agile podejście pozwała na lepsze radzenie sobie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją.
Poniższa tabela przedstawia założenia agile w IT, biznesie oraz HR.
Pytania do przemyślenia: Czy waszą organizację na ile można nazwać agile’ową? A wasz HR - na ile jest zwinny?